16.06.2015 11:21 | Chcete vyprať nové obliečky s tým, aby zostali zachované pôvodné vlastnosti? Tu je pár rád a tipov.

Ako správne prať obliečky?

Kúpili ste si drahší a kvalitnejší posteľná bielizeň, ktoré chcete vyprať, ale bojíte sa, aby ste ho hneď po prvom praní nemuseli využívať len na chalupe alebo ho dokonca vyhodiť? Máte svoje obľúbené obliečky, ktoré častým praním stráca farbu, tvar a na látke sa vytvárajú nevzhľadné žmolkov? Možno je to tým, že ho zle periete. Tu nájdete pár rád a tipov, ako vyprať obliečky a pritom zachovať jeho pôvodné vlastnosti bezo zmeny.

Ako často prať obliečky?

Obliečky treba vyprať po zakúpení pred prvým použitím, aby ste sa vyhli nepríjemným vyrážkam alebo alergickým reakciám. Prvým praním tiež docielite zjemnenie materiálu a príjemnej vône. Intenzita následného prania záleží samozrejme na znečistenie posteľnej bielizne, ale z hygienických dôvodov sa odporúča meniť obliečky raz za mesiac.

Triedenie bielizne

Pred vložením bielizne do práčky bude najlepšie, keď ho roztriedite podľa farieb. Vďaka triedenie zostane biele obliečky aj naďalej žiarivo biele nie zašedlé a farebné či čiernej nebude strácať na sýtosti farieb. Pozor si tiež dajte na zloženie látky. Riaďte sa podľa štítkov od výrobcu, kde by mali byť uvedené všetky potrebné údaje k údržbe.

Bavlnené obliečky

Bielizeň z bavlny Vás príjemne prekvapí svojou hebkosťou a hrejivosťou materiálu. Obliečky môžete prať pri vyšších teplotách, ale bude stačiť 60 ° C, kedy sú spoľahlivo zničení roztoče. Vďaka následnému žehlenie dochádza k zosilneniu hygienických vlastností. Napriek tomu zostáva materiál veľmi jemný a priedušný.

Krepové obliečky

Veľmi obľúbeným materiálom použitým pri výrobe obliečky je krep, ktorý sa nemusí žehliť a vďaka tomu je jeho údržba veľmi jednoduchá. Krepové obliečky je vyrobené z upravenej bavlny, ktorá sa odporúča prať pri nižších teplotách (40-60 ° C) a s dostatkom miesta v práčke, aby sa nepotrhal. Z rovnakého dôvodu ho odstreďujte pri malých otáčkach. Pokiaľ ale investujete do kvalitného obliečky, nemusíte sa poškodenie obávať. Keď dodržíte zásady správneho pranie, odmenou Vám bude obliečky s dlhou životnosťou, ktoré si udržia znaky svoje kvality - dobrú absorpciu a hebkosť na dotyk.

Saténové obliečky z polyesteru

Saténové obliečky sa vyznačuje vysokým leskom a hebkosťou. Kĺzavý polyesterový materiál Vás v lete príjemne ochladí. Zimomrivým ľuďom asi nebude vyhovovať, pretože v zime skôr chladí. Posteľná bielizeň perte pri nižších teplotách okolo 40 ° C. Neodporúča sa sušiť v sušičke, pretože materiál je náchylný k poškodeniu. Posteľná bielizeň nie je nutné žehliť.

Saténové obliečky z bavlny

Oproti saténovému obliečky z polyesteru vás bavlnené saténové obliečky počas zimných mesiacov zahreje. Môžete ho prať na vyššie teploty okolo 50 - 60 ° C. Posteľná bielizeň je nekrčivé, teda sa zaobídete bez žehličky.

Obliečky z mikrovlákna

Obliečky z mikrovlákna je vyrobené z umelých vlákien (100% polyester) a vďaka tomu, sa jeho použitie odporúča predovšetkým pre alergikov. Oceníte u neho jeho ľahkú údržbu. Posteľná bielizeň môžete prať až na 60 ° C, rýchlo schne a nemusíte ho žehliť. Mikrovlákna si udržujú svoju pevnosť, priedušnosť, absorpcia a odolnosť proti žmolkov.

Obliečky z mikroflanel

Mikroflanel je hrejivý materiál, ktorý je veľmi príjemný na dotyk. Obliečky mikroflanel perte naruby na 40 ° C. Rýchlo schne a nie je ho potrebné žehliť. Pri častom praní sa nemusíte báť, že púšťa vlákna alebo netvoria žmolkov. Rovnako ako nestráca farbu a tvar. Posteľná bielizeň je vhodné pre alergikov.

Prestieradlá z froté

Froté materiál sa najlepšie vyperie pri teplote 40 - 60 ° C. Z hygienických dôvodov je lepšie nastaviť vyššiu teplotu. Froté plachta možno sušiť v sušičke maximálne však na 70 ° C. Nemusí sa žehliť. Veľkou výhodou je vysoká absorpcia, priedušnosť a pružnosť.

Plachty Jersey

Medzi obľúbené materiály patrí plachty Jersey, pretože je veľmi jemný a možno ho napnúť. Pranie sa odvíja od množstva prímesí v látke. Na štítku výrobcu by ste mali nájsť odporúčanú teplotu pre pranie prestieradlá. Teploty sa pohybujú od 40 ° C do 60 ° C. Sušenie v sušičke sa odporúča na stredný stupeň.

Prací prášok alebo gél?

Váhate nad tým, ktorú variantu zvoliť? Lepšiu účinnosť predovšetkým pri odstraňovaní škvŕn majú sypké pracie prášky. Gély sa zase ľahšie rozpúšťajú vo vode, čo ocenia predovšetkým tí, ktorí žijú v oblasti s tvrdou vodou. Či už použijete akúkoľvek variantu, nezabúdajte rozlíšiť prášok vhodný na pranie bieleho, farebného a čierneho bielizne, aby vaše farby zostali čo najdlhšie rovnaké. Do práčky tiež pridajte aviváž, ktorá posteľná bielizeň príjemne zmäkčí a zároveň prevoňajú.

Nezabúdajte!

Pri praní posteľnej bielizne dávajte pozor na odopínateľné gombíky, ktoré by mohli poškodiť Vašu práčku. Obliečky so zipsovým uzáverom zapínajte, aby sa zips nezanášal a neničil sa. Akémukoľvek materiálu prospeje prania z rubovej strany obliečky.

TIP:

Riešite ako vyprať čiernobiele, bielo červené alebo iné kontrastné obliečky, aby sa Vám biela farba zaprala? Prvýkrát perte radšej na 30 ° C a prípadné škvrny predperte v ruke. Ak sa farba nevymýva, skúste prejsť na 40 ° C. Pre istotu použite pracie prostriedky, ktoré zabraňujú prenosu farieb. V drogériách zoženiete aj špeciálne utierky zachytávajúce farby. Tie priamo v práčke absorbujú a fixujú vypraných farbu.


Další články


blog

Ako ustlať posteľ?

07.09.2016

Riadite sa porekadlom, kto si ako ustelie, tak si tiež ľahne? Hovorili vám známi, že tým, že nebudete ustielať, zabránite roztočom, aby sa zabývali…

blog

Staročeské obliečky

31.08.2016

V modernej uponáhľanej dobe sa máte možnosť vrátiť späť k tradícií aj vo Vašej spálni. Staročeské obliečky upokoja Vašu myseľ.

blog

Obliečky mikroflanel verzus mikroplyš

24.08.2016

Mikroflanel je mikroplyšu na prvý pohľad veľmi podobný. Vlákna oboch materiálov sú takmer na nerozoznanie. Sú teda medzi nimi vôbec nejaké rozdiely,…