16.06.2015 11:33 | Nechajte si poradiť a drobnými zmenami získajte hlboký, pokojný a ničím nerušený spánok. Treba zistíte, že sa dopúšťate zbytočných zlozvykov, ktoré Vám nedovolia ľahko zaspať. A Vy potom vstávate rozlámaní a bez energie do ďalšieho pracovného dňa.

Problém so spaním vyrieši ponožky od babičky a posledná káva v dve popoludní. 

1. Tma! Všade len tma ...

Možno Vás to prekvapí, ako množstvo svetla ovplyvňuje kvalitu odpočinku. Je treba zamedziť tzv. Modrému svetlu vo Vašej spálni alebo izbe. Osvetlenie zabraňuje tvorbe melatoninu. Ten riadi cyklus nášho spánku. Investujte tiež do žalúzií alebo roliet, ak bývate na sídlisku alebo je Vaše okno situované do ulice s pouličným osvetlením.

2. Prehrejte sa do špiku kostí ...

Ak sa v noci prevaľujete zo strany na stranu, skúste sa pred spaním naložiť do vane. Zabijete tým hneď niekoľko múch jednou ranou. Prehrejete si telo a uvoľníte sa od stresu. A vďaka príjemnému poležanie vo vani si vyčistíte hlavu. Ak sa obávate, že samotné ležanie v horúcom kúpeli Vám nezaistí pokojnú noc, použite bylinky. Zapáľte si aromalampu alebo esenciálny olej (odporúčame levanduľu) aplikujte priamo do vody. Príjemná, obľúbená hudba celý efekt len ​​podčiarkne.

3. Kávičku o piatej? Zvážte to ...

Prídete z práce a padne na Vás únava. Dáte si kávu. Ľudské telo získa energiu vďaka kofeínu za 15 minút po vypití, ale odbúrať aspoň polovicu tejto "drogy" dokáže až po siedmich hodinách. Za 8 - 10 hodín je z tela vyplavené približne 75% získaného kofeínu. Najlepšie je, radšej si popoludní dopriať (pokiaľ nám to podmienky a čas dovolia) 20-tich minútový spánok. Je to nezdravější spôsob pre dobitie našich batérií. Pokiaľ ale pretiahneme spomínanú dobu, môžeme si tým naopak uškodiť a narušiť si cyklus večerného spánku.

4. Alkohol? Nie! Radšej knihu ...

Myslieť si, že panáčik na dobrú noc zlepší kvalitu spánku, je omyl. Naopak alkohol spôsobuje časté nočné prebúdzanie, a tiež to, že si neoddýchnete. Pohárik vína pred zaspaním radšej vymeňte za šálku harmančekového čaju a jednu kapitolu z knižky. Ak do 15 minút nezaspíte, zdvihnite sa z postele a choďte treba poskladať vybrané bielizeň, vyberte riad z umývačky.

5. Aktivita počas dňa, nie pred spaním ...

Naplánujte si voľno časové aktivity tak, aby Vám nebránili v zdravom spánku. Beh a rôzne cvičenia môžu rozprúdiť Váš organizmus vďaka vyplaveným endorfinom. Ak máte cez deň dostatok aktivít, Vaše telo bude prirodzene uťahané a budete lepšie zaspávať. Tiež sa odporúča vytvoriť si tzv. Rituály pred spaním. Napríklad rovno po teplej sprche si ísť ľahnúť, čítať jednu kapitolu z knižky, vypočuť si obľúbené CD. Telo si potom samo uvedomí, že sa blíži čas odpočinku.

6. Natiahnuť ponožky a spať ...

Spánok je kvalitnejší v chladnejšej miestnosti, ale musíte mať tzv. Nohy v teple. Ak trpíte na chladné ruky a nohy, musíte ich prehriať. Zimou sa zužujú cievy, ktoré sa snažia udržať zostávajúce teplo v tele a tým bráni zaspaní. Ak Vám ponožky na nohách nie sú v noci príjemné, skúste si zaobstarať hrejivé mikroflanelové obliečky.

Naše rady na záver:

Odhláste sa zo sociálnych sietí, vyvetrajte, zatiahnite závesy, vyhľadejte teplé ponožky od babičky ... Teraz už Vám nič nemôže zabrániť v sladkom odpočinku, z ktorého Vás vytrhne iba jediná nočná mora a tou je - skorý budík do práce.


Další články


blog

Ako ustlať posteľ?

07.09.2016

Riadite sa porekadlom, kto si ako ustelie, tak si tiež ľahne? Hovorili vám známi, že tým, že nebudete ustielať, zabránite roztočom, aby sa zabývali…

blog

Staročeské obliečky

31.08.2016

V modernej uponáhľanej dobe sa máte možnosť vrátiť späť k tradícií aj vo Vašej spálni. Staročeské obliečky upokoja Vašu myseľ.

blog

Obliečky mikroflanel verzus mikroplyš

24.08.2016

Mikroflanel je mikroplyšu na prvý pohľad veľmi podobný. Vlákna oboch materiálov sú takmer na nerozoznanie. Sú teda medzi nimi vôbec nejaké rozdiely,…