16.06.2015 11:15 | Mysleli ste si, že je obliečky len výdobytkom modernej doby? Že naši predkovia nepovliekali postele? A ako to vtedy vlastne bolo s posteľami, dekami a obliečkami? Nechajte sa nami vykonať históriou obliečky.

Prvý povliekania posteľou

Spočiatku si ľudia len pokladali na zem kože ulovených zvierat a tiež sa nimi prikrývali. Presťahovaním z jaskýň do prvých prístreškov, sa pre lepšiu izoláciu od zeme stavali prvej rákosová a drevená lôžka, ktorá sa kryla miesto obliečky kožušinou. Zväčšením vzdialenosti lôžka od zeme vylepšili aj tepelné podmienky lôžka. Kamenné postele nahradili v období starovekého Grécka drevené s poťahom (plachtou) zo zvieracej kože, neskôr bavlny a ľanu.

Spracovanie bavlny už poznali starí Egypťania a využívali ju na šitie odevov, výzdobu interiérov, zabaľovali do nej svoje mŕtve pri mumifikáciu alebo s ich pomocou vyrábali plachty pre lode a plavili sa po Níle.

Obliečky na kráľovskom dvore

Objavom bavlny a zmäkčovaním kože, spoločne s chovom domácich zvierat, sa rozšíril sortiment vecí, ktorými si človek mohol robil svoje bývanie útulnejší. Za nedlho si začali posteľ prikrývať prikrývkou, vystielať lôžko, aby ho mali mäkšie a inými spôsobmi vylepšovať komfort pre spanie. Vznikajú aj prvé matraca.

Kráľovskej obliečky

Rozdelením obyvateľov krajiny do rôznych spoločenských vrstiev sa líšilo aj obliečky, ktoré mali. Poddaní mali klasické ľanové alebo bavlnené obliečky na posteľnú bielizeň plnené perím. Na zámkoch a v domoch vyšších vrstiev bolo bavlnené obliečky využívané len pre služobníctvo, inak sa siahalo po drahších dovozových materiáloch ako bol napríklad satén či hodváb. Kráľovskej lóže zakrývala nebesia a interiér zdobili textilné tapety a koberce. Vankúše sa z spální sťahovali na pohovky, kde slúžili aj ako dekoračný prvok, tým, že boli vyšívané bohatými motívmi.

Technická textilné revolúcia

S nástupom manufaktúr a priemyselnou revolúciou sa stalo kvalitné obliečky, niečím, čo si mohol dovoliť každý. Zrýchlením výroby a zdokonalením strojov, tak vznikali tiež stále zložitejšie a lepšie materiály s neprebernými pestrými vzormi, ako napríklad flanel alebo krep. Sady lôžkovín sa aj v domácnostiach zväčšovali a štandardom sa stávalo vlastníctvo viac posteľných súprav, ktoré sa podľa ročného obdobia alebo príležitosti vymieňali. Často bolo kvalitné posteľné obliečky aj svadobným darom. Ako ochrana posteľnej bielizne slúžili ručne vyšívané prikrývky. Vankúše a deky sa aj v malých a chudobnejších domácnostiach dostali zo spálne do okolitého interiéru. Zaujímavo dekorované vankúšiky zdobili pohovky a odpočívadlá v záhradných altánkoch, prešívané deky a prikrývky sa potom brali ako súčasť výbavy na piknik pod holým nebom.

Najnovšie technické pokroky pomohli k dokonalému materiálu a pridali také novinky ako mikroflanel, mikrovlákno alebo bavlnený satén.

Súčasné trendy v povliekania

Posteľná bielizeň, obliečky ak chcete, stále dneska plnia svoju funkciu pre ktorú bolo vytvorené. Chráni a kryje matrac, hreje či chladí a zároveň je estetickým doplnkom interiéru plachty. Hoci sa nachádzame na vrchole technickej vyspelosti, tak sa dneska stále hojne využíva bavlna ako hlavný materiál pre výrobu obliečok. Z novších materiálov si možno vybrať z veľkej škály vzorov damaskového či bavlnenej obliečky so saténovou úpravou, ktorého zvláštnosťou je, že si zachováva kvalitu a absorpcia bavlny, ale na dotyk je hladké a príjemne chladivé ako satén.

Vybavenie spální sa postupom času tiež menilo a zlepšovalo, ale dnes sa už ustálilo na štandardnom zložení lôžkovín a to: vankúšmi, deke, plachte a niekedy prikrývku. Pri výbere posteľnej bielizne dávajte pozor na správnej veľkosti, aby sa vám nestalo, že obliečky nebude na vaše lôžkoviny pasovať. Z pohľadu materiálu nič nepokazíte, keď siahnete po bavlne alebo krepu. Myslite pri výbere na to, že strávite skoro tretinu života spaním v posteli.


Další články


blog

Ako ustlať posteľ?

07.09.2016

Riadite sa porekadlom, kto si ako ustelie, tak si tiež ľahne? Hovorili vám známi, že tým, že nebudete ustielať, zabránite roztočom, aby sa zabývali…

blog

Staročeské obliečky

31.08.2016

V modernej uponáhľanej dobe sa máte možnosť vrátiť späť k tradícií aj vo Vašej spálni. Staročeské obliečky upokoja Vašu myseľ.

blog

Obliečky mikroflanel verzus mikroplyš

24.08.2016

Mikroflanel je mikroplyšu na prvý pohľad veľmi podobný. Vlákna oboch materiálov sú takmer na nerozoznanie. Sú teda medzi nimi vôbec nejaké rozdiely,…